1.

памо си даншса:1) The cost price of 24 articles is the selling price of 15 articles. Find the gain percentage.

Answer»

Let cost price of one article be x.So cost price of 15 articles will be 15*x=15x.

Cost price of 24 articles=selling price of 15 articles.

So selling price of 15 articles= 24*x=24x.Cost price of 15 articles=15x.Gain= 24x-15x= 9x.So gain%= gain/CP ×100.= 9x/15x *100 . = 3/5 ×100 . = 3×20=60%.



Discussion

No Comment Found