| 1. |
One tradesman calculates percentage profiton the buying price and another calculateson the selling price. Find the difference be-tween their profits, if both tradesmen claimto make 20 % profit on goods sold atRs 1,500. |
|
Answer» For 20% profit on selling price means 1/5 of 1500 i.e. Rs. 600Now, let the CP = Rs. 100, Then,SP with 20% profit = Rs. 120For 20% profit on selling price means cost is 100+ profit is 20 = selling price is 120.Means selling price is 120% of cost price.Now selling price is 120% ie 3000 then find 100% amount which will be cost.Cost = 1500/120%= 1500/(6/5)Because, 120% = 6/5= 1500 x 5/6= 2500Cost is 2500Thus profit is 20% i.e. 1/5 x 2500 = 500Thus,Difference is 600-500 = Rs.100. 20% profit on sp = 1500 of 20/100= 300₹cp. sp100. 120x. 1500120x= 1500×100x= 1500×100/120= 1250cp = 1250sp = 1500profit= 1500-1250= 250₹ in case of sp profit = 300₹in case of cp profit = ₹ 250in case of sp ₹ 50( 300-250)get more. |
|