1.

On selling an article forRs. 105 a trader loses 9%. Togain 30% he should sell the ar-ucle at​

Answer»

Answer:

RS 150

Step-by-step explanation:

C. P = (SP) X (100/100-LOSS%)

CP= (105) X (100/100-9)

CP= 105 X 100/91

CP= 1500/13

NOW

SP = CP+ CP*PROFIT%

SP = CP[(PROFIT%/100)+1]

SP = 1500/13 (30/100. + 1)

SP = 1500/13 (130/100)

= 15*10

=150

hope this will help you out



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions