1.

On a certain item, a shopkeeper gives 8% discount to the customer and still he gets 15% profit. If the marked price of the item is Rs. 1750, then what is the cost price of the item for the shopkeeper?

Answer»

Given, MARKED price of the item = 1750
percentage discount GIVES in the item = 8%
so, selling price of the item = marked price - discount
= 1750 - 8% of F 1750
= 1750 - (8 × 1750)/100
= 1610 Rs.

here, SP = 1610 , P = 15% then, C.P = ?.
use formula ,C.P=\frac{S.P\times100}{100+P}
= 1610 × 100/(100 + 15)
= 161000/115
= 1400 Rs.

hence, cost price of the item for the shopkeeper is 1400 Rs.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions