1.

Mukesh walks around a circular track of radius 14m . If he takes 10 rounds of the tracks, for how much distance does he cover?

Answer»

Answer:

88 KM

Step-by-step EXPLANATION:

Radius of the circular track = 14 km

Hence, in one round Mukesh Travels = 2×22/7 x 14.

Therefore, in 10 rounds , Mukesh Travels distance = 2 x 22/7 x 14 x 10 = 88 km



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions