1.

mind got a toy from the market of Rs. 340 and she sell it to her friend for Rs 430.How much did she gain and what percent.

Answer»

110 she gain 110 after selling

Cp=340Sp=450Gain=450-340=110Gain%=110/340*100=32.35%

she gain 110 after selling

gain %=32.35%....is the gaining percent

she gains rs.110 by 32.5 %

she gains rs. 110 by 32.5%

gaining amount 110 and gain percent 32.5%

amount 110gain percent 32.5% is the correct

110 she gain after selling



Discussion

No Comment Found