1.

Mathew bought a bike for 40000 and spend 8000 on its accessories if he sells the scooter fr 30000 his loss percent is??

Answer»

40000+8000=48000

total SPENDING is 48000


48000-30000=18000

18000/48000=0.375

=loss of 37.5%


i THINK THATS the ANSWER



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions