Saved Bookmarks
| 1. |
markedprice of a book is rupees 200. what would be its selling price ,if seller gives 25%discount on it |
|
Answer» Answer: Selling PRICE of book=175 Step-by-step explanation: MP of book=200 %of Discount=25% Discount=D/100×MP =25/100×200 =50 SP of book =MP-D =200-25 =175 PLEASE PLEASE DEAR MARK ME AS THE BRAINLIEST |
|