1.

m=15kg, g=9.8m/s2 and h=10m then PE=?1​

Answer»

tion:we know that potential ENERGY= mgh here m= 15KG g = 9.8m/sec^2 H = 10 metrepotential energy= mgh = 15×9.8×10 = 1470 jouleplease mark me as brainliest.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions