Saved Bookmarks
| 1. |
KISI MIKALAL ME DUM H TOH KRKE DIKHAO ???? |
|
Answer» Correct option isA5mA from B to A.In the QUESTION, it is given that the charge of an ELECTRON is e=1.6×10 −19 C.Therefore, the total charge flowing through the wire in 2 seconds will be given as 6.25×10 16 ×1.6×10 −19 C=10×10 −3 C.The RATE of flow of charge is therefore 2 seconds10×10 −3 C =5×10 −3 C/s.one C/s = one amp.Hence, the current flowing through a conductor is 0.0005A, that is 5MA. |
|