1.

kavita has rs 20000 she spende 2/5 of her money in food and education she spends 1/4 of the remaining amount in clothes

Answer» MONEY SPENT on FOOD and education=2/5×20000=8000
Money spent on clothes=1/4×20000=5000
Total money spent=₹13000
Money left=20000-13000=₹7000


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions