1.

Joseph bought two varieties of rice, costing 5 cents per ounce and 6 cents per ounce each, and mixed them in some ratio. Then he sold the mixture at 7 cents per ounce, making a profit of 20 percent. What was the ratio of the mixture?

Answer»

Joseph bought two varieties of rice, costing 5 cents per ounce and 6 cents per ounce each, and mixed them in some ratio. Then he sold the mixture at 7 cents per ounce, making a profit of 20 percent. What was the ratio of the mixture?




Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions