1.

John sold books worth rupees 4500 for a publisher. For this he received 15 % commission. Find the total commission John obtained.

Answer»

HELLO,

ANSWER: 675 Rupees

Solution:

A.T.Q.

The AMOUNT of book = 4500 Rupees

John's commission in % =15 %

John's commission in rupees is: 15 % of 4500 Rs

= (15 x 4500)/100

= 15 x 45

= 675 Rs

Hope it helps you.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions