1.

it rain at 48 km per hour cover A certain distance in 50 minutes what would a speed of a train to cover the same distance in 40 minutes

Answer» TIME =5/6
speed=48km/hour
distance=48×5/6=40km
time=2/3
speed=40×3/2=60km/hour


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions