1.

initially a shopkeeper had n chocolates. a customer bought 10% chocolate from n then another customer bought 20% of the remaining chocolates after that one more customer purchased 25% of the remaining chocolates. finally shopkeeper is left with 270 chocolates in his shop. how many chocolates were there initially in his shop?

Answer»

Initially = N CHOCOLATES


After CUSTOMER bought 10%

0.1 x n = 0.1n

n - 0.1n = 0.9n


After customer bought 25% of the remaining

0.25 x 0.9n = 0.225n

0.9n - 0.225n = 0.675n


There were 270 chocolates left

0.675n = 270

n = 270 ÷ 0.675

n = 400


Answer: There were initially 400 chocolates in his SHOP.




Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions