1.

In Young’s Double Slit Experiment, slit separation x = 0.05 cm, distance between screen and slit D = 200 cm, fringes separation x = 0.13 cm, then the wavelength ‘λ’ of light is:

Answer»

for FREE POINTS



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions