1.

In what time will rs. 2400 amount to rs. 2646 at 10% per annum compounded semi- annualy?can you solve with clear statements please?​

Answer»

10 % annual so 5% semi annual
5% = 1/20 we can say 20 as PRINCIPAL and 1 interest so amount 20+1 = 21

Now 2646 / 2400 = (21/20)^n
We NEED to calculate VALUE of n
So divide both by 6
441/ 400 = (21/20)^n
We can say 400 is the square of 20 so n= 2
It means we take 2 times interest so ans is 1 year



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions