1.

In an election a candidate got 65% of the total valid votes, 8% of the total votes weredeclared invalid. If the total number of votes cost was 6,00,000. Find the number ofvalid votes polled in favour of the candidate

Answer»

total votes = 6000008% invalid⇒92% valid votes=92X600000/100=552000candidate got 65% of the valid votesso he got=65X552000/100=358800

thanks



Discussion

No Comment Found