Saved Bookmarks
| 1. |
In a string the speed of wave is 10 m/s and its frequency is 100Hz. The value of the phase different at a distance 2.5cm will be |
|
Answer» Speed of wave (v)=10m/sFrequecy(γ)=100HzWavelength(λ)= 10/100 = 1/10 ms2π PHASE is COVERED in 1/10mHence, at distance of 2.5 m, the phase is (2π×0.025)/0.1 = π/2 hope this will help U..... |
|