1.

in a stack there are five books is of thickness 20 millimetre and 5 papers in each of thickness 0.016 what is the total thickness of the stack

Answer» THICKNESS of 5 BOOKS =20mm
thickness of 5 papers=0.016
thickness of stack=20+0.016
=20.016mm


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions