Saved Bookmarks
| 1. |
in a single slite experiment the separation between screen is 1.2 m and position of forth dark frindge is 4mm. if the wavelength of light lined is 4500A•then find the width of slit and width if central maxima and position of forth dark frindge. |
|
Answer» tion:12thPhysicsWave OpticsYoung's Double Slit ExperimentIn a double slit EXPERIMENT...PHYSICSIn a double slit experiment, the two slits are 1 mm apart and the screen is place 1 m away. A monochromatic light of wavelength 500 NM is used. What will be the WIDTH of each slit for obtaining ten maxima of double slit WITHIN the central maxima of single slit pattern?MEDIUMShareStudy laterVIDEO EXPLANATIONANSWERd=10 −3 mD=1mλ=500×10 −9 mThe width of central maxima in a single slit diffraction: a2λD Fringe width in double slit pattern: β= dλD Given,10β= a2λD ⇒10 dλD = a2λD ⇒a= 5d mm=0.2mm |
|