1.

In a school there are 2 sections- section A and section B of class VI. There are 32 students in section A and 36 in section B. Determine the number of books required for their class library so that they can be distributed equally among students of section A or section B.

Answer»

That is their LCM
32=4×8
36=4×9
the ANSWER is 4×9×8
=288



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions