Saved Bookmarks
| 1. |
in a house using four lamps rated 40W in 6 hours, An AC rated 200W in 30 minutes, five fans rated 60W in 10 hours daily.Caclulate the amount consumed for 30 days cost for one unit 5 rupees. |
|
Answer» 2013Total units CONSUMED hour = 1000(60×4)+(100×2)+(2000) = 1000240+200+2000 = 10002440 KWh=2.44KWhTotal units consumed for 5 HOURS a DAY for 30 days=2.44×5×30=366KWhTotal monthly bill=RS.5.50×366=Rs.2013 |
|