1.

In a factory the ratio of salary of skilled and unskilled workers is 5:3 .Total salary of one day of both them is ₹750.Find daily wages of skilled and unskilled workers. ​

Answer»

Step-by-step EXPLANATION:

LET the SALARY of skilled labour be 5X

and the salary of unskilled labour be 3X

Now , according to question ,

5x+3x=750

8x=750

x=93.75

now , salary of skilled labour = 5×93.75 = ₹468.75

And , salary of unskilled labour = 3×93.75 = ₹281.25



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions