| 1. |
In a certain gambling game, a player tosses a fair coin; if it falls head, he wins ¢1000. A player with ¢5000 tosses the coin six times. What is the probability that he will be left with ¢6000? |
|
Answer» GIVEN : In a certain gambling game, a player tosses a fair coin; if it falls head, he wins ¢1000. A player with ¢5000 tosses the coin six times. To find : What is the probability that he will be left with ¢6000? Assuming that he lost 1000¢ if he lose He starts with 5000 so he can end with 11000 if all 6 wins 0 loss he can end with 9000 if 5 wins 1 loss he can end with 7000 if 4 wins 2 loss he can end with 5000 if 3 wins 3 loss he can end with 3 000 if 2 wins 4 loss he can end with 1000 if 1 wins 5 loss if he lost 5 consecutively then he left no money for 6th toss He can not end with 6000 so probability = 0 Now assuming that he only win , nothing lost then he has to win once out of 6 times to win 1000 P(Head ) = 1/2 Probability = ⁶C₁ (1/2)¹(1 - 1/2)⁶⁻¹ = 6/2⁶ = 6/64 = 0.09375 Learn more: If a coin is TOSSED ONE time then the probability of a head is 1/2. If we ... Suppose we have four chests each having TWO drawers. Chests 1 ... |
|