| 1. |
In 1975, the consumption of water for human use wasabout 3850 cu.km/year. It increased to about 6000cu.km/year in the year 2000. Find the per cent increase inthe consumption of water from 1975 to 2000. Also, findthe annual per cent increase in consumption (assumingwater consumption increases uniformly). |
|
Answer» Answer: Percentage of consumption Increase is 55.844% and the Percentage increase annually is 2.23 % Step-by-step EXPLANATION: Consider the provided information. It is GIVEN that in 1975, the consumption of water for human use was about 3850 cu.km/year. It increased to about 6000 cu.km/year in the year 2000. First find how MUCH consumption of water increase. 6000-3850 = 2150 cu.km/year The consumption of water increase 2150 cu.km/year now convert it into percentage Percentage of consumption Increase = (Increase / Original) × 100 Percentage of consumption Increase = (2150 / 3850) × 100 Percentage of consumption Increase = 0.55844 × 100 Percentage of consumption Increase = 55.844% Now find percentage increase annually: To find the ANNUAL per cent increase in consumption simply divide the percentage of consumption increase with total number of years form 1975 to 2000. 2000 - 1975 =75 The Percentage increase annually is = 55.84% / 25 The Percentage increase annually is = 2.23 % Hence, Percentage of consumption Increase is 55.844% and the Percentage increase annually is 2.23 % |
|