| 1. |
If there is a decrease of 15% in price of a washing machine and sale increases by 20% then what will be effect on income |
|
Answer» Given : If there is a DECREASE of 15% in price of a washing machine and SALE increases by 20%. To find : What will be effect on income. solution : Let's assume 100 washing machines are sold when price of each washing machine is 100. total income = 100 × 100 = 10,000 now there is a decease of 15% in price of a washing machine. so, new price of washing machine = 100 - 15% of 100 = 100 - 15 = 85 sale increases by 20% . so, new sale = 100 + 20% of 100 = 100 + 20 = 120 new total income = 85 × 120 = 10,200 total income is INCREASED by 200. so, % increase of income = (10,200 - 10,000)/10,000 × 100 = 200/10000 × 100 = 2 % Therefore , income increases by 2%. also read similar questions : The price of a washing machine inclusive of sales tax is ₹ 13,530. If the sales tax is 10%, find its basic price. The price of a washing machine is₹14,500 inclusive of VAT. if the rate of VAT is 12%, find the basic price of the washin... |
|