1.

If the unit of velocity is equal to the velocity of light and acceleration is 10 ms 2, the unit of time is 1) 3x107s 2) 3x10-7s 3) 3x10-5s 4) 3x104s 6​

Answer»

In NEW units,Unit VELOCITY =3×10 8 sm Unit ACCELERATION =10 s 2 m ⇒ Unit time = unit accelerationunit velocity = 10s3×10 8 m/s =3×10 7 SEC



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions