1.

. If the surface area of a spherical ball is 1256 cm2, then find the volume of ssphere. (Take T-3.14)

Answer»

surface area of sphere ball is 4×pi×r²4 × 3.14 × r² = 1256r² = 1256/(4×3.14) = 100r = √100r = 10so volume of sphere is 4/3 ×pi× r³4/3 × 3.14 × 10³ = 4,186.67 cm³



Discussion

No Comment Found