Saved Bookmarks
| 1. |
If the speed of a train is 140 km/hr, find the distance covered in 41 hours. |
|
Answer» 650km is the correct answer the correct answer is 650km 650km is the correct answer 650 is the correct answer Speed = 140 km/hrTime 4&1/2 hr = 9/2 hrDistance = speed × time = 140 × 9/2 = 70 × 9 = 630 km 650km is the best answer |
|