1.

If the speed of a particle is v= 10 t2 m/s. Find out distancecovered from t= 2 sec tot= 5 sec.​

Answer»

S = 10m/st = 2sd = ?S = d/t10 = d/2d = 10×2d = 20M



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions