Saved Bookmarks
| 1. |
if the number of molecules present in 9g of water is n, what will be the number of molecules in 44g of carbon dioxide?[H=1,C=12,O=16]. |
|
Answer» no. of MOLECULES in 9gm H2O=nie 9÷18×6.022×10^23=n mass of CO2=44given mass=44mole=given mass÷massmole=44÷44molecules =MOLE ×NAmolecules=1×6.022×10^23molecules in terms of n are =2N |
|