1.

If the circumference of a circle is 44 cm then its area will be

Answer»

Circumference=2*PI*R
Thus r=circumference/(2*pi)
=7cm

Therefore AREA= pi*r*r
=153cm SQ



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions