1.

If period of wave is 2 minutes, frequency of wave is ______. a) 120Hz b) 0.0083Hz c) 83H d) 0.12Hz

Answer»

riod=2min=120secFrequency =1/Time period=>1/120=>0.0083 HzHence ANSWER is B)Hope it HELPS you.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions