Saved Bookmarks
| 1. |
If I sold his CD player for rupees 4250 then he lost 15% find the selling price of the CD player so I can gain 20% |
|
Answer» Dear Student, ◆ Answer - Desired selling PRICE = Rs 6000 ● Explanation - If CD PLAYER is sold for Rs 4250, then 15% loss. 4250 = CP (100-15)/100 CP = 4250 × 100 / 85 CP = 5000 Rs Now, to obtain 20% profit, SP' = CP (100+profit%)/100 SP' = 5000 × (100+20)/100 SP' = 5000 × 120/100 SP' = 6000 Rs Therefore, CD player should be sold at Rs 6000 to get 20% profit. Best luck dear... |
|