1.

If force of F=3i+2j-3kn acting on a body, so that if gets velocity of v=6i-3j+2k in a time, then the power of that body is​

Answer»

Here, r1=3i+2j−6k and r2=14i+13j+9kSo, DISPLACEMENT, (r2−r1)=(14i+13j+9k)(3i+2j−6k)=11i+11j+15kHence, WORK done=F.s=(4i+j+3k).(11i+11j+15k)=44+11+45=100J



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions