1.

If electical energy cost K0.90 per unit , what is cost of running an Air _condition With an avarrage power of 1000W for 8hours.

Answer»

Rs. 7.2Explanation:Unit cost = Rs. 0.90Power of Air CONDITION = 1000 w = 1 KwTime = 8 hoursEnergy = Power x TIME = 1 Kw x 8 h = 8 Kwhtotal cost of RUNNING air condition = 8 x 0.90 = Rs. 7.2



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions