Saved Bookmarks
| 1. |
if an electric iron of 1200W is used for 30 minutes everyday,find the electric energy consumed in the month of april?? |
|
Answer» c energy produced in the MONTH of April is 18 kWhExplanation:Given,P = 1200 W = 1.2 kW Use TIME per day = 30 minutes = 1 / 2 hrsWe know,No. of DAYS in April = 30 daysTotal time IRON being usedT = 1 / 2 * 30 = 15 hrsWe know,Energy consumed = PtSubstituting the VALUE of P and T= 1.2 kW * 15 hr= 18 kWh Hence,Electric energy produced in the month of April is 18 kWh |
|