| 1. |
If an electric bulb has a rating 200W-220V and if it is used for 6 hours daily for 15 days, calculate the cost of using the bulbs at 50 paise per unit. |
|
Answer» Total cost of using bulb = 9 Rs Explanation :Given :֎ Rating of electric bulb = 200 W - 220 V ֎ Power of electric bulb P = 200 W֎ Time for which bulb is daily used, t = 6 hrs֎ Number of DAYS for which bulb is used = 15 days֎ Rate of cost PER kWh energy = 50 PaiseTo find :Cost of using the bulb Formula will be used :֎ E = P× tHere, E is the electrical energy in Watt - hour unit ,P is the Power in Watt unitand t is the time in hours Solution :By using formula →Again, we know that, → 1 kWh = 1000 Wh therefore, Calculating total energy CONSUMED by bulb in 15 days Total Energy consumed = 15 × 1.2 KWh So , total energy consumed = 18 KWhNow, Calculating Cost of using bulb at 50 paise per KWh ⇨ Total cost of using bulb = 50× 18 paise = 900 PaiseConverting into Rupees, Total cost of using bulb = 900/100 Rs = 9 Rs |
|