Saved Bookmarks
| 1. |
If a train speed ratio is 3:5 . and the length is 195 m . Then what is the speed. |
|
Answer» Answer: PLS like and follow me Step-by-step explanation: Let the ratio be x So therefore, 3x + 5x = 195 3x + x = 195/5 3x + x = 39 x + x = 39/3 x + x = 13 2x = 13 x = 13/2 x = 7.5 Therefore, SPEED = 7.5 |
|