Saved Bookmarks
| 1. |
If a cheetah runs a distance of 200 Metres in 10 seconds what is it's speed |
|
Answer» SPEED = 200/10= 20 m/s = 20 x 18/5 = 72 km/h hope it help u plz mark as a BRAINLIEST & FOLLOW me |
|