1.

If a car is moving with 25m and comes to its initial point and stops in 5secthen its displacement is

Answer»

firstly there is MISTAKE in question, there MUST be 25 m/s now if we MOVE to the solution as we KNOW, v=0 as after retardation (opposing accelerations=((u+v)t)/2so 25+0×5/2s=125/2s=62.5mso it CHANGES it position from x,1, x2so, x2-x1=s=62.5Hope you understood the solution



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions