1.

If a bulb of 60 watt is lighted for 4 hours everyday for 30 days, then energy consumrd is

Answer»

the answer:
Energy consumed by ELECTRIC BULB = power of the bulb ⨯ Time
 
Energy consumed by electric bulb of 100 w = 100 w ⨯  30 ⨯ 2 hrs
 
Energy consumed by electric bulb of 100 w = 3000 watt-Hour
 
Energy consumed by electric bulb of 100 w = 3 kilo watt-Hour
 
 
Energy consumed by four BULBS each of 40 w = Number of the bulbs ⨯ power of each bulb ⨯ Time
 
Energy consumed by four bulbs each of 40 w = 4 ⨯ 40 w ⨯ 4 hrs ⨯30
 
Energy consumed by four bulbs each of 40 w = 19200 watt - Hour
Energy consumed by four bulbs each of 40 w = 19.2 kilowatt – Hour
Total energy consumed = Energy consumed by electric bulb of 100 w + Energy consumed by four bulbs each of 40 w
 
 
Total energy consumed = 3 kilo watt-Hour + 19.2 kilowatt – Hour
Total energy consumed = 22.2 kilo watt-Hour 



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions