Saved Bookmarks
| 1. |
If a body start with a certain velocity and after displacement of 40 m it looses 20%of it's velocity.Then calculate further displacement of body before it comes to rest |
|
Answer» The distance TRAVELED by the particle in the last 2 SECONDS = distance traveled by particle in nth second- distance traveled by particle in (n-2)th secondSo,s=21an2−21a(n−2)2s=21a[n2−n2+4n−4]s=2a[4n−4]s=(2n−2)a=2a(n−1)(1)Now,Velocity, v=acceleration×timev=a×n(2)SUBSTITUTE VALUE of 'a' from (2) to (1) we get,s=n2v(n−1)Explanation:HOPE IT HELPS YOU DEAR☺HAVE A NICE DAY AHEAD ❤❤❤ |
|