Saved Bookmarks
| 1. |
If a body is moving with uniform acceleration 3 m/s2 starting from rest find its velocity at time, t = 2s? |
| Answer» CORRECT option isD6Given FINAL Velocity v=0, deceleration a=4ms −2 and deceleration time t=3s,LET u be the velocity before the deceleration is started.Using v=u+at ⇒0=u−4×3 ⇒u=12,MS −1 , Now , During ACCELERATION, Initial velocity u 1 =0, time t=2s, Final velocity u=12ms −1 , Let acceleration is a. Using v=u+at ⇒12=0+a×2 ⇒a=6ms −2 | |