Saved Bookmarks
| 1. |
If a 60-kilogram person climbs a 10-meter tall staircase in 6 seconds, how much power did theygenerate in climbing the stairs? |
|
Answer» Answer: Step-by-step explanation: Given Mass , m = 60 kg Distance, d = 10 m Time , t = 6s To calculate Power, First we need to get the total work done work done is CALCULATED by MULTIPLYING force by distance ;
Taking acceleration due to gravity as 10m/s² Force = mg Force = 60 * 10 Force = 600 N So , Work = Force * Distance Work = 600N * 10m Work = 6000 Nm or 6000 J Power is calculated by Work/ Distance By substitution Power = 6000/6 Power = 1000 W |
|