1.

if a 1.5 m tall girl stands at a distance of 3m from a lamp post and casts a shadow of length 4.5 m on the ground then find the height of the lamp-post please also give the explanation with the solution​

Answer»

LET AB be boy = 1.5m

CD be lamp = Let it be x m.

OB be shadow cast by boy = 4.5m

BD be distance between boy and lamp = 3m

Therefore

In ΔAOB,

=> tan θ = AB/OB

In ΔCOD,

=> tan θ = CD/OD = CD/(OB+BD)

∴ AB/OB = CD/(OB+BD)

=> 1.5/4.5 = CD/(4.5+3)

=> CD = 7.5/3 = 2.5m

ANSWER you can HELP



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions