1.

If 50 of 1 M H_3X mixed with 150 mL of 1 M NaOH then correct option is

Answer»

II, I,P
IV,ii,S
IV,III,S
II,I,P

Solution :`[Na_3X]=50/200=0.25 M`
`pH=7+1/2pK_(a_3)+1/2logC`
=11.2


Discussion

No Comment Found