1.

if 5% more is gained by selling a calculator for Rs 350 then by selling it for Rs 340 what is the cost of price of the calculator

Answer»

If he gained 5% on selling a calculator for RS 350
so the CP =100%
then the CP of calculator is 350×100/105 = 333.33

340×100/333.33 = 102
Finally he gained the 2 % on selling the calculator for Rs 340.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions