Saved Bookmarks
| 1. |
If 20.0 g of CaCO_3is treated with 200 g of HCI, how many grams of CO_2can be obtained according to the following reaction : CaCO_3(s) + 2HCl(aq)toCaCl_2(aq) + H_2O (l) + CO_2(g) |
|
Answer» Solution :`CaCO_3 `is the limiting REAGENT 100 g of `CaCO_3` produces `CO_2 = 44g ` 20g of `CaCO_3` will GIVE `CO_2 = 44/100 xx 20` = 8.8 g |
|